Orošivači 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 19 | Nivo: Visoka poljoprivredno-prehrambena škola strukovnih studija, Prokuplje

Увод
Орошивачи или атомизери како се другачије називају, представљају машине које се користе за извођење орошавања. Орошавање представља начин дисперговања пестицида у агрегатном стању (суспензије, емулзије, раствор) чија величина капи износи 50-150 µм.
Предност примене орошивача и орошавања као начина примене пестицида у односу на прскалице, пошто је већа површина налегања ситних капи које се добијају орошавањем, тако да је омогућена ефикасна заштита са мањом количином воде.
Транспорт и дезинтеграција пестицида обављају се ваздушном струјом произведеном вентилатором, односно, турбином.
-1-
Теоријски део
2.1. Орошивачи и орошавање
Захваљујући турбулентном кретању ваздушне струје орошивача, долази до померања листа, што омогућује третирање и лица и наличја листа. Такође, ваздушна струја продире и кроз крошњу биљака, тако да се третирају и њени унутрашњи делови. Ово је значајно, ако се има у виду да се поједине штеточине и болести развијају на осенченим биљним деловима, односно, на наличју листа и у крошњи.
Основни недостатак примене орошивача је већа зависност од климатских прилика, пошто је у случају јачег ветра израженија појава заношења ситнијих капи, односно, дрифт. Такође недостатак орошивача је и то што ваздушна струја може довести до оштећења нежнијих биљних делова.
2.2. Принцип рада орошивача
Рад орошивача одвија се тако што пумпа повлачи течност из резервоара, након чега је потискује у систем за развођење. Део течности се преко цевовода враћа на мешалицу, а други део се одводи преко колекторских цеви до распрскивача.
Притисак течности подешава се регулатором притиска а контролише се манометром. Вишак течности враћа се водом вишка у резервоар.
Значајан показатељ квалитета рада орошивача осим равномерности распореда капљица на третираној површини, чини и број наталожених капљица по јединици површине.
-2-
2.3. Подела орошивача
Орошивачи се могу поделити према начину преношења на леђне, запрежне и тракторске (ношене, односно вучене) и према погону на орошиваче који су погоњени од прикључног вратила трактора и од мотора.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!